Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Wrzesień 2022

WRZESIEŃ

Rozpoczynamy nowy rok szkolny. Miesiąc wrzesień to wyjątkowy czas, ponieważ do grona społeczności szkolnej dołączyli nowi uczniowie, nauczyciele i również nasza sala świetlicowa dla dzieci od 1 do 3 klasy uległa małym zmianom. Dzięki wsparciu Pani Joanny Brakonieckiej, świetlica zamieniła się w małą dżunglę, pełną zielonych liści i kolorowych ptaków. Na początek poznawaliśmy się, przypominaliśmy i wypracowywaliśmy zasady bezpiecznej zabawy i współpracy w czasie pobytu w świetlicy dużej i małej. Gdy poczuliśmy, że już się dobrze znamy i zasady są nam coraz bliższe, wprowadziliśmy plan dnia z podziałem na czas zabawy, odpoczynku, pomocy w nauce i relaksacji z chwilą „ciszy”. Wśród poruszanych tematów z planu pracy świetlicy pojawiły się:

  • Dbamy o nasze bezpieczeństwo. Bezpieczna droga do szkoły i ze szkoły: zapoznanie z zasadami bezpiecznego poruszania się po chodniku, przechodzenia przez jezdnię. Rozmowa na temat znaków drogowych oraz „Co znaczy - MOJA BEZPIECZNA SZKOŁA”.
  • Emocje w szkole - jak sobie z nimi radzić. Sztuka rozwiązywania konfliktów: rozmowa na temat rozwiązywania konfliktów bez przemocy. Uczymy się rozpoznawać różne uczucia i emocje: scenki sytuacyjne. Uczymy się żyć w przyjaźni: czy potrafię być dobrą koleżanką/kolegą?
  • Żegnamy lato, witamy jesień. Poznajemy świat różnymi zmysłami (wzrok, słuch, dotyk) czyli rozpoznajemy jesień przez kolory (wzrok), wicher (słuch), deszcz (dotyk). Przygotowujemy pracę plastyczną „Pani Jesień”. Czytamy wiersze, opowiadania o tematyce jesiennej. Na koniec dawka wiedzy, czyli poznajemy nazwy drzew i uczymy się je rozpoznawać.

Miesiąc wrzesień, to również wprowadzanie projektów edukacyjnych/innowacji pedagogicznych dla dzieci przez nauczycieli. W tym miesiącu Pani Małgorzata Hajdel i Pani Maria Białonoga-Gosik wprowadziły nas w świat eksperymentów. Oto kilka słów o projekcie: „W ŚWIECIE EKSPERYMENTÓW”. Na zajęciach uczniowie będą mieli okazję poznać  podstawowe zagadnienia z zakresu nauk
ścisłych, przy tym świetnie się bawiąc. Każdy przeprowadzany eksperyment, w którym dzieci będą brały aktywny udział, poprzedzany będzie mini wykładem. W programie znajdują się między innymi: ciecz nienewtonowska, tęcza skittlesowa, papierowe kwiatki na wodzie, eksperymentalne prace plastyczne z wykorzystaniem papieru do pieczenia, bańki na stole i wiele innych.
Wrześniowe spotkanie dotyczyło ustalenia odowiedzi na natępujące pytania: 
- Co to jest ciało stałe? 
- Czym jest ciecz? 
- Czym jest gaz? 
Na te  i na wiele innych pytań otrzymaliśmy odpowiedź podczas comiesięcznych zajęć z cyklu  ,,W świecie eksperymentów". 
Po części wykładowej(niczym prawdziwi studenci) przeszliśmy do tworzenia cieczy nienewtonowskiej, która dostarczyła wielu wrażeń sensorycznych, ale także wizualnych - nasze ciecze  miały różne kolory – błękitny, czerwony, fioletowy. Do tworzenia kolorów użyliśmy bibuły.
Nauka górą!

Data dodania: 2022-10-28 10:58:54
Data edycji: 2022-11-02 10:35:58
Ilość wyświetleń: 209

BIPLIBRUS
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook