07 lutego zakończył się etap zgłaszania kandydatów na patrona szkoły. Komisja Wyborcza spośród zgłoszonych kandydatów zakwalifikowała do etapu referendum tych, którzy uzyskali największą liczbę głosów.
Ogólnoszkolne referendum odbędzie się w dniach 23 i 24 marca b.r. w godzianch od 11.00 do 17.00. Zachęcamy całą społeczność szkolną do udziału. Prawo do głosowania mają: uczniowie, rodzice oraz nauczyciele i pracownicy szkoły.
WANDA GERTZ (1896-1958)
Zasłużona żołnierka i promotorka służby wojskowej kobiet, wstąpiła do legionów Piłsudskiego w męskim przebraniu, dowodziła kobiecym oddziałem dywersji i sabotażu „Dysk” podczas II wojny światowej. „Nie bawiłam się nigdy lalkami, a jedynie żołnierzami”.
Przyszła na świat w patriotycznej rodzinie polskiej o niemieckich korzeniach. Od dzieciństwa fascynowała się wojskiem, jako nastolatka działała w ruchu skautowskim – jedynej paramilitarnej organizacji dostępnej wówczas dla dziewczyn. Gdy wybuchła I wojna światowa, a służba wojskowa kobiet nadal była wykluczona, w męskim przebraniu i pod pseudonimem „Kazimierz Żuchowicz” wstąpiła do I Brygady Legionów Polskich. Szybko zorientowano się, że jest kobietą, ale mimo to pozwolono jej zostać. Odtąd poświęciła armii całe życie, wsławiając się dzielnością i odwagą na frontach obu wojen światowych oraz konsekwentnym promowaniem obecności kobiet w wojsku. Za odwagę w bitwie o Wilno została odznaczona najwyższym polskim odznaczeniem wojennym – orderem Virtuti Militari.
W okresie międzywojennym była komendantką Ochotniczej Legii Kobiet na Litwie, w trakcie II wojny światowej dowódczynią elitarnej kobiecej jednostki dywersji i sabotażu „Dysk”. Dosłużyła się stopnia majora. Po upadku powstania warszawskiego trafiła do obozu jenieckiego, choć jako kobieta mogła wybrać obóz dla cywilów. Po II wojnie światowej, w obawie przed represjami, wyemigrowała do Londynu, skąd do końca swoich dni pieczołowicie dokumentowała zasługi walczących kobiet oraz upominała się o awanse i odznaczenia dla nich.
STANISŁAW LEM (1921-2006)
Czołowy przedstawiciel polskiej fantastyki naukowej, filozof, futurolog i eseista, w swoim dorobku ma również powieści realistyczne i teksty satyryczne. Twórczość Stanisława Lema jest różnorodna – fantastyka, cybernetyka czy filozofia to najsławniejsze, ale nie jedyne tematy, w jakich poruszał się pisarz. Dzięki swojej wszechstronnej wiedzy Stanisław Lem koncentrował swoje książki wokół podróży kosmicznych, rozwoju cywilizacji, także tych wymyślonych przez siebie, odkryć naukowych, czy nawet – sztucznej inteligencji. Nie brak tu także rozmyślań na temat wizji społeczeństwa, krytyki totalitaryzmu czy powieści realistycznych.
Często swoimi fantastyczno-naukowymi powieściami Lem zdawał się przewidywać przyszłość. Jego fascynacja filozofią i futurologią zaowocowała wieloma pozycjami poruszającymi tematykę rozwoju techniki i technologii, zmian w naturze ludzkiej, rozwojowi rasy ludzkiej, człowieka i jego miejsca we Wszechświecie, czy… kontaktów pozaziemskich. W jego dorobku znaleźć można opowiadania science-fiction, jak chociażby Bajki robotów, ale także powieści detektywistyczne, futurologiczne eseje i rozprawy, poezję i listy, a także scenariusze słuchowisk, filmów czy dramatów.
Najsłynniejszym utworem Lema – najbardziej znanym w kraju i za granicą – jest powieść fantastyczna Solaris. Książka ta należy do ścisłego kanonu gatunku i doczekała się olbrzymiej ilości recenzji i analiz w wielu krajach.
Tematyka książek Stanisława Lema oraz same zainteresowania autora sprawiły, że jego nazwiskiem została nazwana odkryta we wrześniu 1970 roku planetoida, a także pierwszy, zbudowany w całości w Polsce, satelita naukowy.
Twórczość Lema nie od razu była doceniona. Krytycy literatury traktowali go jako autora podrzędnych powieści fantastycznych, naukowcy zaś jako dyletanta, który próbuje fabularyzować wyniki naukowe. Dopiero w latach 70. zaczął być stawiany w pierwszym rzędzie twórców literatury współczesnej. Ostatecznie jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy.
81-198 Kosakowo
ul. Żeromskiego 11